تبلیغات
تحکیم خانواده - تحکیم در خانواده چیست؟
 

تحکیم در خانواده چیست؟

نوشته شده توسط :reza hoseini
دوشنبه 26 اردیبهشت 1390-10:38 ب.ظ

خانواده ركن اساسی جامعه‌ی انسانی است و شرط پویایی و استواری آن، وجود روابط صحیح و پایدار میان همسران است. تحصیل معرفت به این‌گونه روابط، نیازمند آشنایی هر یك از اعضا با وظایف و حقوق خویش است. قرآن كریم به عنوان عالی‌ترین راهنمای حیات بشر، بهترین هدایتگر در این مسیر است. در نوشتار حاضر، با رجوع به رهنمودهای حكیمانه‌ی این كتاب عظیم، راه‌های تحكیم روابط زن و شوهر در خانواده بررسی شده و ضمن معناشناسی خانواده و بیان اهمیت و ضرورت بحث، موضوعات ذیل تحلیل گردیده است: انگیزه تحكیم روابط در خانواده، عوامل مؤثر بر تحكیم روابط، ساختار خانواده آرمانی و اصول تحكیم خانواده در قرآن.
اهمیت پرداختن به موضوع «تحكیم خانواده»، ریشه در اهمیت نهاد خانواده دارد. نهاد مقدس خانواده، ركن بنیادین اجتماع بشری و محمل فرهنگ‌های گوناگون است تا آن‌جا كه سعادت و شقاوت امت‌ها، مرهون رشادت و ضلالت خانواده می‌باشد. اولین شـرط داشـتن جـامعه‌ای سـالم و پـویا، سـلامت و پـایداری خانـواده اسـت. همه‌ی دستاوردهای علمی و هنری بشر در سایه‌ی خانواده‌های سالم و امن پدید آمده است. علاوه بر این، كارایی و ارزش علم و هنر نیز در صورت برپایی خانواده است و بدون خانواده، نه تنها هویت انسانی بشر نابود می‌شود، بلكه همه‌ی تلاش‌های فردی و اجتماعی نیز در حقیقت بی‌ثمر و نافرجام خواهد ماند. از این روست، ملت‌هایی كه در آستانه‌ی فروپاشی خانواده قرار گرفته‌اند، درصدد حفظ این نهاد مهم برآمده و با خانواده‌های جایگزین نظیر خانواده‌های تك نفره، خانواده‌های هم‌جنس (زندگی هم جنس بازان) و شبیه به این ، با این بحران جدی مقابله می‌كنند؛ غافل از آن‌كه خانواده از نظر جامعه‌شناختی باید در هر شرایطی سه كاركرد اصلی خود را حفظ كند. «طبق نظریه‌های قدیمی كه هنوز هم اعتبار دارند، خانواده سه وظیفه‌ی عمده دارد: یكی مسائل جنسی است كه در خانواده باید حل شود؛ دیگر فعالیت خانواده به عنوان یك واحد اقتصادی و بالاخره پرورش كودكان است كه از وظایف مهم خانواده به شمار می‌آید.»
قرآن كریم، به عنوان برترین نسخه‌ی زندگی و عالی‌ترین راهنمای بشر برای دست‌یابی به حیات طیبه، بخش عظیمی از آیات را به تنظیم و تعدیل روابط اعضای خانواده، حقوق و وظایف همسران و فرزندان اختصاص داده است. رجوع به این آیات الهی، می‌تواند انسان را جهت دستیابی به عالی‌ترین راهكارها در تحكیم خانواده هدایت كند.
از میان انگیزه‌های متفاوت و فراوانی كه برای برپایی خانواده و حفظ پیوند میان اعضا می‌توان برشمرد، چند عامل عمده به نظر می‌رسد:
1- فطرت

انسان برحسب فطرت، جمع طلب است و به طور طبیعی از انزوا و تنهایی گریزان است. به همین لحاظ تا قبل از تشكیل خانواده، به خانواده‌ای كه در آن متولد شده، وابستگی شدید دارد و بعد از آن، در اولین فرصت مناسب، خود تشكیل خانواده می‌دهد و به آن وفادار می‌ماند. هم‌چنین، تعلقات انسان به محیط و افرادی كه با آن‌ها مأنوس شده، به طور فطری انسان را پایبند می‌كند؛ گرچه به ظاهر امری اكتسابی به نظر می‌رسد، اما جذبه‌ای از درون است.
2- اخلاق

«خلق، عبارت از عادت، مروت، طبع و دین» است. (قرشی، 1382: ج2، ص293) غزالی نیز اخلاق را عبارت از «اصلاح و پیراستن قوای سه‌گانه تفكر، شهوت و غضب» می‌داند. وی معتقد است، اخلاق، هیئتی رسوخ یافته در نفس است كه باعث می‌شود انسان با سهولت، آسانی و بدون تأمل و اندیشه رفتار نماید. این حالت، زمینه‌ی صدور افعال پسندیده و نیكو و دوری از افعال زشت و ناپسند است. (رك. غزالی، 1374: ص330)
با رجوع به این دو تعریف و دیگر تعاریف اخلاق، مشخص می‌شود كه رابطه‌ی اخلاق و خانواده، رابطه‌ای كاملاً مستقیم و الزامی است؛ زیرا جز در محیط امن و سازنده‌ی خانواده، انسان هرگز قادر به كسب آگاهی، كمال و رفع نواقص از نفس و رفتار خود نمی‌باشد. بنابراین، انسان كه جویای كمال و گریزان از ضعف و نقص است، طالب حضور در خانواده و تحكیم روابط اعضای آن می‌باشد. به طور كلی، استواری و محكم بودن خانواده‌ها، حاصل پایبندی‌های اخلاقی اعضای آن و پرهیز از كج‌خلقی و فساد است؛ حتی در میان خانواده‌هایی كه چندان پایبند به احكام الهی نمی‌باشند. هم‌چنین بسیاری از سنت‌های پسندیده میان اقوام مختلف ، جهت عمل به همین اخلاقیات است. بنابراین، یكی از راه‌های حفظ خانواده بها دادن به این سنت‌هاست.
3- شریعت

نقش ادیان و شرایع مختلف در سامان‌دهی و هدایت زندگی بشر، به خصوص در روابط اجتماعی، نقشی اساسی، قابل اعتماد و پایدار بوده است. شرایع آسمانی با تعیین ضوابط و آیین‌نامه‌های رفتاری، علاوه بر تصحیح روابط انسانی، بشر را مؤدب به آداب درست اجتماعی و خانوادگی كرده و از انسان غارنشین بی‌هویت، امت‌های بزرگ انبیای الهی را ساخته است. همه‌ی ادیان الهی بدون استثنا، شامل احكام دقیقی برای تنظیم روابط خانواده‌اند. این احكام در شكل اصلیشان و به دور از تحریف، به دلیل آن‌كه بر اساس فطرت وضع گردیده‌اند، ضامن سلامت و صلح در خانواده‌اند. به همین دلیل، خانواده در میان اقوام مؤمن، استوارتر بوده و میزان طلاق در آن، بسیار كمتر از اقوام غیرمقید است. بر این اساس، شریعت همواره به منزله‌ی یك معلم و مراقب در خانواده نقشی مؤثر را ایفا كرده است.
در تمامی شرایع آسمانی، محبت‌ورزیدن، مدارای همسران با یكدیگر، خوش‌رفتاری و خوش‌كلامی در خانواده، رعایت حقوق یكدیگر، رسیدگی به كودكان، احترام به بزرگان و حمایت از بیماران، عبادت محسوب می‌شود و امری مقدس است. مؤمنین به انگیزه‌ی اطاعت از حق و جلب رضای خدا، سعی در كنترل رفتار خویش و صبوری در برابر ناملایمات زندگی دارند. البته این اطاعت، هم از سوی زن و هم از سوی مرد، پسندیده است؛ در غیر این صورت، یك‌سویه بودن آن، بنای ظلم در خانواده خواهد بود. این انگیزه (شریعت) تاكنون قوی‌ترین انگیزه در تحكیم روابط خانواده بوده است. تعالی معرفت دینی و مؤدب شدن به آداب الهی، با پایداری خانواده نسبتی مستقیم دارد. چنان‌چه دولت‌ها با كمك مراجع دینی، سطح آگاهی و پایبندی خانواده‌ها را به تقیدات دینی بالا ببرند، به طور قطع از میزان اختلافات كاسته و بنای خانواده استوارتر خواهد شد. اكنون برخی از جوامع غربی كه فروپاشی خانواده را بزرگترین معضل اجتماعی اعلام كرده‌اند، برای بازسازی خانواده دست به دامان كلیسا و دعوت جوانان به مذهب شده‌اند.
علاوه بر سه انگیزه‌ی فوق، عواملی چون تأمین اقتصادی، كسب حیثیت اجتماعی، ادامه نسل و حفظ هویت نیز می‌توانند در شمار انگیزه‌های تحكیم روابط شمرده شوند؛ ولیكن به طور معمول كاركرد خانواده محسوب می‌شوند. 
نظرات() 


Foot Issues
یکشنبه 15 مرداد 1396 02:43 ق.ظ
Thank you, I have recently been looking for info approximately
this subject for ages and yours is the greatest I've discovered so far.
But, what in regards to the conclusion? Are you sure in regards to the source?
foot pain exercises
دوشنبه 12 تیر 1396 10:16 ب.ظ
I am so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be
given and not the accidental misinformation that is at the other blogs.
Appreciate your sharing this greatest doc.
foot pain on top of foot
پنجشنبه 8 تیر 1396 09:00 ب.ظ
These are genuinely impressive ideas in regarding blogging.
You have touched some fastidious factors here. Any way keep up wrinting.
foot pain after surgery
چهارشنبه 7 تیر 1396 06:10 ب.ظ
Right here is the right site for anybody who wishes
to understand this topic. You understand so much its almost tough to argue with you
(not that I personally would want to?HaHa). You certainly put a brand new spin on a
subject that's been written about for a long time.
Excellent stuff, just great!
Latesha
پنجشنبه 4 خرداد 1396 05:33 ب.ظ
Смотрите лучше здесь:
ландшафтный дизайн (Mae)
https://goo.gl/IZYkAv
ландшафтный дизайн [Mae]
https://goo.gl/3yDd7H
ландшафтный дизайн (https://goo.gl)
https://goo.gl/xriHGj
Chante
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 04:02 ق.ظ
Hello, I read your blogs on a regular basis.
Your story-telling style is witty, keep doing what you're
doing!
Rosalyn
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:01 ق.ظ
Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?
http://alyshalazusky.jimdo.com/
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 03:36 ب.ظ
Thanks for finally talking about >تحکیم خانواده - تحکیم در خانواده چیست؟ <Loved it!
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 02:25 ب.ظ
It's actually very difficult in this full of activity life to
listen news on Television, so I just use the web for that purpose, and take the hottest information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox